DERS PLANI
1. GENEL BİLGİLER
DERS
|
Programlama
Temelleri
|
KONU
|
C# Form
Uygulamaları
|
KAZANIM
|
C# Form
penceresini tanır.
Form araçlarını kavrar.
C# form
uygulaması geliştirir.
|
SÜRE
|
1 SAAT
|
HEDEF KİTLE
|
10.Sınıf
|
SINIF MEVCUDU
|
20
|
2. ÖĞRETİM MATERYALLERİ/HAZIRLIK
Gereken araç
gereç, materyal ve kaynaklar
|
Bilgisayar,projeksiyon,ders
kitabı
|
Öğrenme
Stratejisi ve Yöntemi
|
Anlatım
Yöntemi
Soru-Cevap
Tekniği
Gösterip
Yaptırma Tekniği
|
Öğrenme Ortamının Şekli
|
Sınıf Ortamı
|
3.
Gagne’nin Öğrenme Etkinliklerine Göre Öğretim
Olaylarının Sıralanması
DERSİN İŞLENİŞİ
|
1.
Dikkat Çekme (1 saat):
C# da form ile geliştirilmiş bir uygulama videosu gösterir ve ortak
ağdan çocuklarla bu projeyi paylaşırım ve incelemelerini isterim dah önce
öğrenmiş oldukları kodların bu uygulamada nerelerde kullanıldığını sorarım
daha sonra kendilerininde bu dersten sonra bu şekilde uygulama
yapabileceklerini söyleyerek dikkatlerini derse çekerim.
|
2.
Hedeflerden Haberdar etme (1 saat):
Bu dersi aldıktan sonra öğrencilerin ilerde ne gibi kazanımlar elde
edecekleri ve bu kazanımları ilerde nerelerde kullanabilekleri söylenir,
onlara gerekli slayt veya video görsel ile sunum şeklinde bu konunun önemini
hafızalarında yer etmesini sağlarım.
|
|
3.
Önceki öğrenmeleri hatırlatmak için ipucu verme (yarım saat):
Tüm sınıfın günümüz teknolojisinden ve ekonomisinden yola çıkarak bilgisayar
ve telefon kullandıklarını kabul edip onlara
kullandıkları araçdan bana kodlama örnekleri vermesini isterim bunun için
belli sorular sorarak ipucu vermeye çalışırım bu uygulamaları form pencereri
ile kıyaslayarak söz almalarını sağlarım.
|
|
4.
Özgün özelliklerle ipuçlarının sunulması (yarım saat):
Bu bölümde form uygulamaları hakkında basit tüyolar verilerek form
uygulamarının properties yani özelliklerini isterim.
|
|
5.
Öğrenmenin kılavuzlanması (1 saat):
Bu bölümde bilginin kalıcı olması amaçlanır. Bu bölümde öğrenilen
bilgiler üzerine sınıfta tartışma yapılır. Bu bilgiler C# ın formun işlevi , kullanım amacı . Öğrencilerden
öğrendikleri bilgiler üzerine onların dersin başında gösterilen bir form
uygulamsı gibi bir uygulama tasarlamalarını isterim.
|
|
6.
Performansı ortaya çıkarmak (2 saat):
Bu aşamada öğrencileri form uygulaması tasarlamak ve uygulamak için
zaman tanırım ve onlara tasarımlarını gerçekleştirmek için ipucu veririm
onlardan da bu ipuçları doğrultusunda uygulamarını yapmalarını isterim.
|
|
7.
Geribildirim sağlamak (yarım saat):
Yaprıkları
uygulamada iyileştirme yapmak için onlara tavsiye ve görüşlerimi söylerim
varsa hatalarını düzeltmelerini isterim.
|
|
8.
Performansı değerlendirmek (1 saat):
Yaprıkları uygulamanın kullanılabilirliği bakımından belli kriterler
oluşturur ve bunlara göre notlandırma yaparım.
|
|
9.
Öğrenmenin transferini ve hatırda tutulmasını sağlamak (yarım saat):
Daha sonraki derslerde bu uygulamayı nereye taşıyacağımızı ve ilerde
görecekleri konularla bu uygulamayı birleştirme konusundan bahsederim ve
öğrendikleriimi madde halinde onlara aktarırım ve haftaya öğreneceklerinide
onlara aktarırım.
|
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder